NEWS & UPDATES

  • Jenna White

Reflections Awards 2021-2022


The FCCPTA Reflections program has identified the top entries among Fairfax County schools for this school year. More than 250 entries were evaluated by the hardworking FCCPTA Reflections judges, an increase of almost 25% from last year thanks to increased PTA/PTSA and student participation in Reflections.

After 50+ years, Reflections continues to provide students an opportunity to explore their own thoughts, feelings, and ideas while they develop artistic literacy. This year's theme is "I Will Change the World By..." FCPS students demonstrated their creativity, passion and perspective as they explored this theme.

Congratulations to all our student artists who took advantage of this opportunity to express themselves. You will change the world!

Reflections includes six categories: dance choreography, film production, literature, music composition, photography, and visual arts. Each category includes four divisions: primary division, intermediate division, middle school division and high school division. Finally, each category and division include the following three awards: Outstanding Interpretation, Award of Excellence, and Merit Award.



2021-2022 AWARDEES:

DANCE CHOREOGRAPHY


Outstanding Interpretation

Reese Sheers (Churchill Road Elementary School PTA, Primary Division), Just the Way I Am Aarohi Prajapati (Greenbriar West Elementary School PTA, Intermediate Division), Titli Dance Rishima Sahoo (Rachel Carson Middle School PTA, Middle School Division), Gift of Trust Rachel Borowsky (Hayfield Secondary School PTSA, High School Division), Heal the World


Award of Excellence

Juliet Rosner (Wolftrap Elementary School PTA, Primary Division), Nothing Will Stand In My Way Amaya Bindal (Oakton Elementary PTA, Intermediate Division), Celebrate together Qantu Ward Alanya (White Oaks Elementary PTA, Middle School Division), Speechless Melina Turnage (McLean High School PTA, High School Division), All I Ask


Merit Award

Anisha Kari (Stenwood Elementary PTA, Primary Division), Being Human Lena Kappatos (Sunrise Valley Elementary School PTA, Intermediate Division), A Dancing Connection


FILM PRODUCTION


Outstanding Interpretation

Eli Abueg (West Springfield Elementary PTA, Primary Division), I Will Change the World By…Showing Kindness Rae Wang (Canterbury Woods Elementary PTA, Intermediate Division), Together we can change the world Dylan Ballagh (Kilmer Middle School PTA, Middle School Division), I Will change the Word by Jude Caldwell (Thomas Jefferson High School for S&T PTSA, High School Division), Kindness Brightens the World James Aiden Riley (Edison HS PTSA, Special Artist Division), I will change the world


Award of Excellence

Daphne Rosner (Wolftrap Elementary School PTA, Primary Division), A Good Deed Is Like A Seed Arohi Vamshi (Oak Hill Elementary School, Intermediate Division), Feed the People!

Levi Jones (Armstrong Elementary PTA, Middle School Division), Clean up pollution on the earth

Keely Wen (Langley HS, High School Division), Future of Business

Stephanie Groves (Lake Braddock Secondary School PTSA, Special Artist Division), Without Us


Merit Award

Aahvaan Tyagi (Oak Hill Elementary School PTA, Primary Division), Magical Kindness Adam Allache (Bailey’s Elementary PTA, Intermediate Division), Smiles for miles Jenny Wang (Oakton Elementary PTA, Middle School Division), Wear a mask


MUSIC COMPOSITION


Outstanding Interpretation

Ezra Mack (Bailey's Elementary School PTA, Primary Division), I Can Change The World Lara Desai (Churchill Road Elementary School PTA, Intermediate Division), Symphony of Diversity Luke Caldwell (Louise Archer Elementary PTA, Middle School Division), I Will Change the World By... Ethan Caldwell (Thomas Jefferson High School for Science & Technology PTSA, High School Division), Healing Memory


Award of Excellence

Fiona Roueche (Waynewood Elementary PTA, Primary Division), Light The Way Alexander Healey (White Oaks Elementary PTA, Intermediate Division), Major Kindness Eliza Harris (Sunrise Valley Elementary School PTA, Middle School Division), We Can Change Katie Dzwonczyk (Langley HS, High School Division), Touch


Merit Award

Ela Patel (Mantua Elementary School PTA, Primary Division), Change for the Future Sydney Wong (Hayfield Secondary School PTSA, Intermediate Division), Guidance Samar Haddad (Longfellow Middle School PTA, Middle School Division), You’ll See Julie Auten (Lake Braddock Secondary School PTSA, High School Division), Why should I change the world?


LITERATURE


Outstanding Interpretation

Simran Shah (Mantua Elementary School PTA, Primary Division), I Will Change The World By Protecting Endangered Animals Brianna Le (Sangster Elementary PTA, Intermediate Division), The Amazing Super–Cat Luke Caldwell (Louise Archer Elementary PTA, Middle School Division), I Will Change the World By... Yeonsu Ju (McLean High School PTSA, High School Division), I Can Change the World by Stephanie Groves (Lake Braddock Secondary School PTSA, Special Artist Division), An Ode to Film


Award of Excellence

Siena Femenella (Louise Archer Elementary, Primary Division), Respect Trey Gardner (White Oaks Elementary PTA, Intermediate Division), The Growing Tree Sahana Kumar (Rachel Carson Middle School PTA, Middle School Division), chalkboard Ana Escobar (Hayfield Secondary School PTSA, High School Division), Unwritten


Merit Award

Emma Zhu (Oakton Elementary PTA, Primary Division), I will change the world by... Naomi Rosner (Wolftrap Elementary School PTA, Intermediate Division), What We Don't See Julia Drolet (Wolftrap Elementary School PTA, Middle School Division), A Big Heart for Animals Elizabeth Greene (George C. Marshall HS PTSA), Too Young to Change


PHOTOGRAPHY

Outstanding Interpretation

Leya Pattel (Mantua Elementary School PTA, Primary Division), My Vote Evelyn Ely (Wakefield Forest ES PTA, Intermediate Division), Literacy for Youth Nora Svercl (Keene Mill ES PTA, Middle School Division), Planting for Life Emilie Dajc (Hayfield Secondary School PTSA, High School Division), We’ll be safe soon Charles Nguyen (Lake Braddock Secondary School PTSA, Special Artist Division), Agent of Change


Award of Excellence

Evelyn Uhl (Wolftrap Elementary School PTA, Primary Division), Just Emerged Monarch Kyan Keizo Morehead Sanchez (Bailey’s Elementary, Intermediate Division), Poverty in the city Aria Marquez (Deer Park Elementary PTA, Middle School Division), I will change the world by exploring space Zayd Damirji (Langley HS, High School Division), Protecting the Unprotected


Merit Award

Siena Femenella (Louise Archer Elementary, Primary Division), Larva Caterpillar Into A Monarch Butterfly Penny Kaminer (Stenwood Elementary PTA, Intermediate Division), Life On This World Savannah Weise (Wolftrap Elementary School PTA, Middle School Division), United Candace Sun (Thomas Jefferson High School for S&T PTSA, High School Division), The World Alight


VISUAL ARTS


Outstanding Interpretation

Isabella Ellner (Weyanoke Elementary School PTA, Primary Division), Peacemakers Casey Yoon (Greenbriar East PTA, Intermediate Division), Mission on Earth Emil Ragimov (Longfellow Middle School PTA, Middle School Division), I can, We can, change this World! Ally Chen (McLean High School PTA, High School Division), Awaken Spencer Willmann (Edison HS PTSA, Special Artist Division), I Will Change the World by Celebrating Teaching


Award of Excellence

Andrew Yang (Great Falls Elementary School PTA, Primary Division), Trees Olivia (Livy) Aubeg (Keene Mill ES PTA, Intermediate Division), The First Female President Lydia Tetreault (Mantua Elementary School PTA, Middle School Division), Cap Rainbow Sehyun Choi (Thomas Jefferson High School for S&T PTSA, High School Division), Cetacean Dreams Peter Brown (Washington Irving Middle School PTA, Special Artist Division), Recycled Rainbow


Merit Award

Grayson Sheers (Churchill Road Elementary School, Primary Division), Kindness Matters Aishani Banerjee (Mantua Elementary School PTA, Intermediate Division), Changing the World with Humanity Evelyn Kim (Luther Jackson Middle School PTA, Middle School Division), Changing Course Zara Adams (Langley HS PTSA, High School Division), Eyes Stephanie Groves (Lake Braddock Secondary School PTSA, Special Artist Division), Everywhere I go


Congratulations to all participants and awardees! A special thank you to ALL local unit PTA leadership who who volunteered their time as Reflections Coordinators and local unit judges. Thank you to local unit officers for their support of this program, and all the educators in FCPS who teach a love of the arts every day.


Finally, thank you to the FCCPTA Reflections judges and FCCPTA Reflections Chair, Jason Morgan, who has ensured this program is a vital experience for our students during the pandemic.

FCCPTA Outstanding Interpretation awardees have been submitted to the NoVa District PTA Reflections program for consideration. Watch for those results coming in early February!